Dziś jest wtorek, 22.06.2021, imieniny Pauliny, Flawiusza
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Stowarzyszenie Folwarczanie » Aktualności » Festyn Tradycji Regionalnej 2019

Festyn Tradycji Regionalnej 2019

DSC_0466

W niedzielę, 21 lipca, w Dziadowicach-Folwark odbył się Festyn Tradycji Regionalnej, zorganizowany przez Stowarzyszenie Folwarczanie. Jak co roku na mieszkańców i gości czekały tradycyjne potrawy i porcja muzyki ludowej w wykonaniu zespołu Jarzębinki z sąsiednich Dziadowic. Na scenie wystąpiło również młode pokolenie: Oktawia Tutak, Nikola Herbich i Antek Rogalski we współczesnym repertuarze w ramach integracji międzypokoleniowej. W tym roku na stołach królowały pierogi: z mięsem, z kapustą i grzybami, z kaszą oraz z kapustą i białym serem. Dla miłośników zup przygotowano żurek i grochówkę, a dla wielbicieli słodyczy placek drożdżowy, sernik, babkę, jabłecznik z orzechami i czekoladowe ciasto z fasoli. 

Zaproszeni goście: wójt Gminy Malanów Ireneusz Augustyniak, przewodniczący Rady Gminy Karol Płóciennik, radna powiatowa Zofia Gruszczyńska, radny Arkadiusz Wszędybył oraz prezes Rejonowego Banku Spółdzielczego w Malanowie Jan Tygielski jako członkowie kulinarnego jury mieli wybrać najsmaczniejsze pierogi. Ponieważ wszystkie rodzaje jednakowo przypadły jurorom do gustu komisja zdecydowała o równorzędnym nagrodzeniu wszystkich czterech potraw. Wójt Ireneusz Augustyniak i Bożena Kołek, prezes Stowarzyszenia Folwarczanie, wręczyli nagrody wszystkim paniom, które w sobotnie popołudnie pracowały nad mistrzowskimi pierogami. Były to: Wanda Marek, Krystyna Dzieciątkowska, Katarzyna Karolak, Paulina Kołek, Mirosława Kośla, Sylwia Rosiak, Stanisława Sobczak, Karolina Staroń, Ewa Stelmach, Jadwiga Tarnas, Maria Doktór. 

Podczas festynu odbyły się konkurencje sportowo – sprawnościowe, które poprowadził DJ Adrian, dbający również o oprawę muzyczną imorezy. Uczestnicy reprezentowali bardzo szeroki przekrój wiekowy i jednakowo wielkie zaangażowanie, dzięki czemu konkurencje były świetną zabawą zarówno dla uczestników, jak i widowni. Uczestnicy otrzymali nagrody ufundowane przez Stowarzyszenie i firmę Sun Garden.

Tegoroczny festyn stał się również okazją do świętowania jubileuszu 25-lecia piastowania zaszczytnej funkcji sołtysa przez Bożenę Kołek. Była to miła niespodzianka przygotowana przez Stowarzyszenie Folwarczanie: był okolicznościowy tort, 25 róż i „100 lat” w wykonaniu wszystkich gości festynu. Pani Sołtys dziękowała za wieloletnią współpracę mieszkańcom podkreślając, że wszystko, czym sołectwo może się poszczycić jest wynikiem wspólnej pracy społeczności. „Te osiągnięcia, które mamy to nie są jedynie moje osiągnięcia. Mam pomysły, cele, ale do zrealizowania są potrzebni mieszkańcy, którzy włączają się do wszystkiego, dlatego są efekty. Myślę, że nie mamy się czego wstydzić, bo teren mamy, jak na możliwości małej wsi dobrze zagospodarowany. Mamy braki ale przy pomocy wójta, przewodniczącego będziemy działać dalej i będziemy tu pięknieli „ - powiedziała Bożena Kołek.

Po zakończonym festynie mieszkańcy sołectwa wraz z przyjaciółmi bawili się na wspólnej biesiadzie przy dźwiękach tanecznych hitów serwowanych przez DJ Adriana.

Festyn był współfinansowany ze środków Powiatu Tureckiego i Gminy Malanów w ramach współpracy z organizacjami pozarządowymi.

Organizatorzy dziękują zaprzyjaźnionym sponsorom:

  • Państwu Kubackim szczególnie za pyszną grochówkę
  • Państwu Ogrodowczykom
  • Pani Emilii Macudzińskiej z Salonu "Metamorfoza"
  • Firmie Sun Garden

Podziękowania należą się również wszystkim mieszkańcom sołectwa i gościom, którzy z wielkim zaangażowaniem pracowali przy przygotowaniu i przeprowadzeniu festynu:

Wanda Marek, Rafał Blechinger, Ryszard Blechinger, Genowefa Borowska, Marcin Bryl, Krystyna Dzieciątkowska, Jan Dzieciątkowski,  Katarzyna Karolak, Jacek Kołek, Marek Kołek, Paulina Kołek, Mirosława Kośla, Mariola Kudlińska, Sebastian Kurek, Agnieszka Michałowska, Sylwia Rosiak, Stanisława Sobczak, Karolina Staroń, Ewa Stelmach, Sylwia Tarnas, Jadwiga Tarnas, Tadeusz Tarnas. 

MD


Galeria zdjęć


Pozostałe aktualności